Jak ušetřit (ne)jen v domácnosti

Taky se občas, jako já, divíte, kam se poděla vaše výplata? Já si na tuhle otázku jsem schopná bohužel nebo vlastně bohudík vcelku jasně odpovědět. Neexistuje žádná černá díra, která by naše peníze pohlcovala a na kterou bysme mohli svést naše finanční ztráty. Důvodem je špatné hospodaření s našimi financemi a taky plýtvání. Teorii šetření penězi zvládá většina z nás, v praxi je to o poznání těžší.

Mám pro vás (pro sebe) 7 tipů, jak a hlavně kde se dá ušetřit, aniž bysme si museli utahovat opasky nebo slevovat na kvalitě. Často to jsou jen maličkosti, na kterých celé šetření stojí. Tady jsou...

1. Energie

Úplně první oblast, kde se dá nejen v domácnosti ušetřit jsou zdroje vody, elektřiny a plynu. Já osobně nerada plýtvám, a proto si doma ale i kdekoliv jinde dávám záležet, abych upotřebila jen tolik vody, kolik je potřeba. Spotřebiče zapínám, pokud je to možné, na úsporné programy. Když vařím vodu v konvici, dávám jí do ní jen tolik, kolik jí opravdu potřebuji k zalití kávy nebo čaje. Nikdy, ale opravdu nikdy nenechávám zbytečně svítit. Všechny žárovky máme doma úsporné. První investice je sice vyšší, ale rozhodně se vyplatí.

2. Jídlo

Další oblastí, ve které cítím veliký potenciál ke zlepšení jsou nákupy. Často nakupuji bez rozmyslu a podle toho vypadá výše utracené částky. Snažím se víc a víc chodit nakupovat s nákupním lístkem, abych zbytečně nekupovala hlouposti. Plánuji lépe i jídelníček na týden nebo víkend. Přesně pak vím, co budu vařit a jaké ingredience budu potřebovat. Mnohem méně jídla pak vyhazuji.Protože nejsem zrovna letákový typ a taky si myslím, že ne každá "akce" se vyplatí, nahlížím do nich jen občas.

3. Doprava

Pokud je to možné, používejte místo auta kolo, MHD nebo choďte pěšky. Za chvíli půjdu na mateřskou dovolenou a těším se na procházky s kočárkem.

4. Vyrábějte

Možná někdo ohrne nos, ale mám ráda DIY dárky. Ráda je dostávám a sem tam je dostanou ode mne kamarádky. Ručně vyrobený dárek v sobě nese kus nás samotných a myslím si, že o to větší radost udělá obdarovanému. * O tématu DIY dárky někdy příště :-)

5. Šatník

Hodně peněz se dá ušetřit na oblečení. Poměrně často a hlavně po ránu říkám větu "Nemám co na sebe.", když stojím před přeplněným šatníkem. Doporučuji si kupovat oblečení, které je z kvalitních materiálů, nadčasové a v neutrálních barvách kombinovatelných s čímkoliv. V tomto případě opravdu platí pravidlo, že méně je někdy více. Pokud rok nebo dva některý z kousků šatníku nenosíte, nemá tam co dělat. Buď jím někoho podarujte nebo ho zkuste otočit na bazaru. I to vám může vydělat pár korun.

6. Volný čas

Jsem coffee lover. Miluju dobrou kávu, její vůni, kavárenské prostředí a kdybych si měla vybrat jiné povolání, na celé čáře by to vyhrála pozice baristy nebo raději majitelky kavárny :-) Mé časté návštěvy do kaváren stojí hodně peněz. Rozhodně se jich nevzdám, ale občas je prokládám pozváním kamarádky k nám domů. I to má své kouzlo. Spousta volnočasových akcí je zdarma, stačí se jen podívat na kulturní program ve vašem městě nebo nakoupit vstupenky přes slevové portály.

7. Odměňte se

Život není jenom o šetření a o utahování si opasků. Je důležité se odměnit a udělat si něčím pěkným radost. A nezapomeňte! Pokud se vám jeden měsíc nepodaří ušetřit tolik, kolik jste si naplánovali, není důvod se vzdávat. Zkuste to ten další :-)